دیان دوسان پوپویچ  Dejan Dusan Popovic

دیان دوسان پوپویچ Dejan Dusan Popovic

تاریخ تولد: March 1, 1897

سورچین, یوگسلاوی

دیان یکی از نه فرزند خانواده‌ی ارتدکس صرب ثروتمند، در شهری در بخش کرواسی یوگسلاوی بود. در ۱۹۱۶ او به ارتش اتریش-مجارستان فراخوانده شد اما فرار کرد و به ارتش صربستان پیوست. دیان در ۱۹۲۳ از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شد و کارش را در بلگراد شروع کرد. در ۱۹۲۶ او با یک زن ثروتمند صرب از یاسنواچ Jasenovac ازدواج کرد. آنها هیچ فرزندی نداشتند.

۱۹۳۳-۳۹: دیان یک مطب موفق زنان و زایمان در بلگراد داشت. او و همسرش موفق و در زندگی اجتماعی بسیار فعال بودند. دیان بسیار مسافرت می کرد و معمولاً به پاریس یا سوئیس می رفت. او به گرفتن ماهی‌ قزل‌آلا علاقه داشت و رودهای مورد علاقه‌ی او در ارتفاعات ناهموار بوسنی قرار داشتند. هنگامی که در سپتامبر ۱۹۳۹ جنگ در اروپا گسترش یافت، یوگسلاوی اعلام بی طرفی کرد.

۱۹۴۰-۴۲: ده روز پس از اینکه رهبران طرفدار آلمان در یوگسلاوی، توسط افسران ارتش صربستان از کار برکنار شدند، هواپیماهای آلمان وارد بلگراد شدند. در ۶ آوریل ۱۹۴۱ آلمان به یوگسلاوی حمله کرد. دیان به منطقه بوسنایی گُوژا که از دوران ماهیگیری آنجا را می شناخت فرار کرد. او از ساکنان مسلمان آنجا امنیت خواست اما به واحد اس‌اس وافن سیزده «هاندشار» که از مسلمانان یوگسلاوی تشکیل شده بود، تحویل داده شد. پاها و دست‌های دیان شکسته شدند، چشمهایش از کاسه در آورده شد و پوست او را در حال زنده بودن کندند.

در ۲ اوت ۱۹۴۳ دژان که نیمه زنده بود، توسط سربازان گردان اس اس «هاندشار» در گُوژا به دار آویخته شد. دژان ۴۶ ساله بود.