Dejan Dusan Popovic

Dejan Dusan Popovic

Doğum: March 1, 1897

Surcin, Yugoslavya

Dejan, Yugoslavya'nın Hırvat topraklarında yer alan bir kasabada yaşayan maddî durumu iyi, dokuz çocuklu Sırp Ortodoks bir ailede dünyaya geldi. 1916 yılında Avusturya-Macaristan ordusuna alındı ancak kaçarak Sırp ordusuna katıldı. Dejan, 1923 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Belgrad'da bir muayenehane açtı. 1926 yılında ise Jasenovaclı zengin bir Sırp kadınla evlendi. Çiftin çocukları yoktu.

1933–39: Dejan'ın Belgrad'daki kadın doğum ve jinekoloji muayenehanesinde işler iyiydi. Eşiyle birlikte refah içindeydi ve hareketli bir sosyal yaşantıları vardı. Dejan, sık sık seyahat ederdi. Çoğunlukla da Paris'e ve İsviçre'ye giderdi. Balık tutmaktan, özellikle de alabalık yakalamaktan çok zevk alırdı. En sevdiği akarsular, Bosna'nın engebeli dağlarından geçiyordu. Eylül 1939'da Avrupa'da savaş patlak verince Yugoslavya tarafsızlığını ilan etti.

1940–42: Yugoslavya'nın Alman yanlısı liderlerinin Sırp subaylar tarafından devrilmesinden on gün sonra Alman uçakları, Belgrad'ı bombalamaya başladı. 6 Nisan 1941'de Almanya Polonya’yı işgal etti. Dejan, çıktığı balık avları sayesinde bildiği Bosna'nın ıssız bir bölgesi olan Govza'ya kaçtı. Oradaki Müslümanlar arasında güvende olacağını umuyordu ancak çoğunluğunu Müslüman Yugoslavların oluşturduğu on üçüncü Waffen SS "Hanschar" Tümeni'ne teslim edildi. Dejan'ın elleri ve ayakları kırılmış, gözleri oyulmuştu ve derisi diri diri yüzülmüştü.

2 Ağustos 1943'te neredeyse ölmüş olan Dejan, SS "Handschar" tümenindeki Müslüman askerler tarafından Govza'da idam edildi. Öldürüldüğünde 46 yaşındaydı.