Ernest Domby

Ernest Domby

Doğum: 9 Mart 1925

Teplice-Sanov, Çekoslovakya

Ernest'in babası, bir Çingene grubuyla turneye çıkan ve her seferinde aylar boyunca şehir dışında olan profesyonel bir müzisyendi. Ernest'in annesi, Çek-Alman sınırının yakınında bulunan Sudetenland'ın Teplice-Sanov kasabasındaki evlerinde Ernest, küçük kız kardeşi Elizabeth ve çocukların hasta büyükannesine bakıyordu. Ernest'in amcaları Rudolf ve Viktor aileye yardım ederdi.

1933–39: Teplice-Sanov'dayken Yahudi olduğum için ortaokuldan atılmıştım. Daha sonra amcam Viktor, özel bir Yahudi okuluna girmeme yardım etti. 1938'de Almanların Sudetenland'a ulaşmasından birkaç gün önce ailem amcalarımdan birinin yaşadığı Prag şehrine kaçtı. Almanlar şehri ele geçirdiğinde henüz beş aydır Prag'daydık.

1940–44: 1942'de ailemle birlikte Prag'ın kuzeybatısındaki Theresienstadt gettosuna sürüldük. Ben ise oradan Auschwitz kampına gönderildim. Akşam yemeğimiz sadece sulu çorbadan oluşuyordu. Daha sonra Auschwitz'ten Gross Rosen'e ve ardından Gross-Rosen'in bir alt kampı olan Friedland çalışma kampına gönderildim. Orada Almanların savaş seferberliği için çalışıyordum.

1945'te Sovyet ordusu yaklaşırken kamp muhafızları görev noktalarını terk etti. Ernest ve bazı esirler bu durumdan faydalanarak ormana kaçtı. Geri çekilen Alman birliklerinden birkaç saat boyunca saklandıktan sonra Sovyet askerleri tarafından bulundular ve kendilerine tıbbî yardım ve yiyecek sağlandı. Ernest 1946 yılında annesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Büyük ailenin geri kalan üyelerinden hiçbiri savaştan sağ çıkamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.