Tanikliklar

Leopold Page

Leopold, 1939’da II. Dünya Savaşı başladığı sırada Polonya’nın Krakov şehrinde öğretmenlik yapıyordu. Polonya ordusunda görev yaparken Almanlar tarafından yakalandı. Savaş esirlerinin taşınması sırasında kaçmayı başardıktan kısa bir süre sonra Alman sanayici Oskar Schindler’le tanıştı. Arkadaş olmuşlardı. Krakov gettosunda yaşamak zorunda kalan Leopold, daha sonra Schindler’in Bruennlitz’deki fabrikasında çalışmaya başladı. O ve diğer Yahudiler nispeten daha iyi muamele görüyor ve Nazilerden korunabiliyordu. Leopold, savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı.

Deşifre Edilmiş Metin

Kaynakçı olarak çalışıyordum. Makinelerin bazı parçalarına kaynak yapıyordum. Gazı gece boyunca çok hafif açık bırakırdım. Sabah olunca gaz bitmiş olurdu. Böylelikle gazımız olmadığını ve bu yüzden çalışamayacağımı söylerdim. Başka bir tüp daha getirirlerdi. Birkaç gün sonra o tüp de biterdi. İşi tamamlayamazdık. “Makineye yanlış saatleri takmaları benim hatam değil. Ben bir şey yapmıyorum. Çalışmaya çalışıyorum ama olmuyor” dedim. Küçük bir şeydi ama küçük de olsa bir sabotajdı. Schindler bana ve arkadaşım Bay Mandel’e küçük bir radyo vermişti. Radyoyu tamir etmemiz gerekiyordu. Ama radyoyu, BBC’yi dinleyip neler olup bittiğini öğrenebilmek için hep gece vardiyasına kaldığımızda, saat birde tamir ediyorduk. Her sabah, her barakada üzerinde neler olduğuna, Almanların ne kadar yaklaştığına dair bilgiler yazılı olan kâğıtlar olurdu. Radyo tamircimiz bizimle beraber çalışıyordu. Çok ilginç bir durumdu. Neler olduğunu tam olarak kestirebiliyorduk.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.