Mina Schaerf Litwak

Mina Schaerf Litwak

Doğum: 6 Ocak 1883

Vinnitsa, Romanya

Chaim ve Scheindel Schaerf çiftinin kızı olan Mina, ailesiyle beraber birçok etnik grubu içinde barındıran Vinnitsa kasabasında yaşıyorlardı. Mina dindar bir Yahudi ailede büyümüştü. 19 yaşındayken Polonya'daki Dolina kasabasında bankacı olarak çalışan Josef Litwak ile evlendi. Sanayi şehri Lviv'de yaşayan çiftin beş çocuğu oldu. Evlerinde Lehçe, Rusça, Almanca ve Yidce olmak üzere dört dil konuşuluyordu.

1933–39: Litwak ailesinin en küçük iki çocuğu Fryda ve Adela, ortaöğrenimlerini tamamladıktan sonra üniversiteye gitmek istiyorlardı. Ancak Polonya hükümetinin üniversitelere getirdiği Yahudi kotası yüzünden gidemediler. 1 Eylül 1939'da Polonya Almanya tarafından batıdan, 16 gün sonra da Sovyetler tarafından doğudan işgal edince ülke ikiye bölündü. Lviv Sovyet tarafında kalmıştı.

1940–42: 30 Haziran 1941'de Almanya'nın Sovyetler Birliği'ni işgalinden sekiz gün sonra Alman birlikleri Lviv'e girdi. Sene sonuna doğru Lviv'deki Yahudi nüfusun çoğu bir gettoda toplanmıştı. Gettoda çok az yiyecek bulunabiliyordu ve orada yaşayan Yahudiler, sürekli olarak toplamalara ve sürgünlere maruz kalıyordu. Ağustos 1942'de gettoda gerçekleşen en büyük toplamada Almanlar Mina'yı da götürmek için geldiklerinde kocası da onunla gitmek için ısrar etti.

Mina ve kocası Belzec imha kampına götürüldü. Mina, 1942 yılının Ağustos ayında o kampta hayatını kaybettiğinde 59 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.