Tanikliklar

Mieczyslaw Madejski

Mieczyslaw ve ailesi Yahudi değildi. Almanya Polonya’yı işgâl ettiğinde Mieczyslaw, Alman bombardımanlarına karşı meşru müdafaa için oluşturulan bir örgütte çalışıyordu. Daha sonra AK (Armia Krajowa, Anayurt Ordusu) hâlini alan yeraltı grubu ZWZ’de (Zwiazek Walki Zbrojnej, Silahlı Mücadele Birliği) çalıştı. 1943’te BMW’nin Varşova fabrikasında zorunlu çalışmaya alındı. Kaçtı ve Ağustos 1944’te Varşova’daki Polonya ayaklanmasına katıldı. Ayaklanmadan sonra Varşova’yı terk ederek saklandı.

Deşifre Edilmiş Metin

İttifaktan malzemeleri daha sonraları almaya başladık. Örgütün yöneticileri değişmişti. 1940 ya da 1941 yılları olmalı. İttifaktan silah ve malzeme almaya başladık, paraşütle atıyorlardı. Ben mekanikçiydim, ellerim çok becerikliydi. Bana İngiltere’den gönderdikleri, paraşütle attıkları kitaplardan mayınlama hakkında çok şey öğrendim. Yani köprüleri, trenleri havaya uçurmak için mayın yapmayı biliyordum. Bu işin uzmanı olmuştum. Bu eyleme, kurdela anlamına gelen “tasma” adını vermişlerdi. Aynı anda peç çok yerdeki trenleri havaya uçuruyorduk. Genellikle de Doğu Cephesi’ne ya da Urlaubszuege’ye malzeme götüren trenleri. Urlaubszug’da Doğu Cephesi’ndeki Almanları tatil için getiren bir tren vardı. Urlaubszuege deniyordu. Bu Urlaubszug’u havaya uçurdular.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.