Tanikliklar

Thomas Buergenthal

Thomas’ın ailesi 1938’de Zilina’ya geldi. Slovak Hlinka Muhafızları Yahudilere karşı tacizlerini artırdığı için aile, Zilinka’dan ayrılmaya karar verdi. Thomas ve ailesi en sonunda Polonya’ya girdi, ne var ki Eylül 1939’daki Alman işgâli, İngiltere’ye gitmek için ülkeden çıkmalarını engelledi. Aile, Nisan 1941’de bir gettonun kurulduğu Kielce’de kaldı. Ağustos 1942’de Kielce gettosu tasfiye edildiğinde Thomas ve ailesi, aynı ay meydana gelen Treblinka sürgünlerinden kurtulmayı başardı. Onun yerine zorunlu çalışma kampına gönderildiler. Ağustos 1944’te Thomas, ailesiyle birlikte Auschwitz’e gönderildi. Ocak 1945’te Sovyet birlikleri yaklaşırken Thomas ve diğer mahkûmlar, Auschwitz’den ölüm yürüyüşüne çıkarıldı. Thomas, Almanya’daki Sachsenhausen kampına gönderildi. Nisan 1945’te Sovyetlerin Sachsenhausen kampını azat etmesinin ardından Thomas yetimhaneye yerleştirildi. Akrabaları onu buldu ve Göttingen’de annesiyle yeniden bir araya geldi. 1951’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Bizi tarlada sıraya dizdiler. Kampın kumandanı olan Alman ortaya geçip kimin yaşayacağına, kimin öleceğine karar veriyordu. Beni çekip almaya çalıştılar ama annemle babam da diğer tarafa doğru çekiyordu. Sonunda annem, babam ve ben birlikte Alman kumandana gidip çalışabileceğim için yaşamama izin vermesini söyledik. Almanca olarak söyledik tabii. Almanların kamplarda kendi çocuklarına benzeyen, kendi çocuklarıyla aynı dili konuşan birilerini buldukları zaman çok şaşırdıklarına bir çok kez şahit olmuştum. Galiba kendi propagandalarına çok fazla inanıyorlardı. Kumandan bana bakıp Almanca “Göreceğiz” dedi ve gitmeme izin verdi. Her şey iki saniye sürdü. Bu şekilde kurtuldum.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.