Adela Low

Adela Low

Doğum: 18 Nisan 1924

Ulanow, Polonya

Ailesi tarafından Udl olarak çağırılan Adela, Polonya'daki Ulanow kasabasında yaşayan Yahudi ailesindeki dört çocuktan biriydi. Babası, sığırları satmak için, Ulanow'dan bölgedeki diğer kasabalara götüren büyükbaş hayvan tüccarıydı. Babasına ait araziler de vardı. Adela 3 yaşından itibaren Yahudi tarihi ve İbranice öğrendiği ve sadece kızların okutulduğu özel bir din okulunda eğitim gördü. 7 yaşında devlet okuluna başladı

1933–39: Adela hayırsever bir aileden geliyordu. Anneleri Yahudiler için kutsal olan Sebt Günü'nde hallah (challah) ekmeği pişirirken Adela ve kız kardeşi Sabina, bu ekmeklerin birazını fakir ailelere dağıtırdı. Kasabada kubbeli bir sinagog vardı. Sinagog'un duvarlarında yerel bir sanatçının On Emir'i betimleyen resimleri vardı. Polonya'yı işgal ettikten hemen sonra, Eylül 1939'da Almanların Ulanow'a ulaşmalarıyla birlikte sinagog tahrip edildi.

1940–42: 4 Ekim 1942'de Alman yetkililer, Ulanow'daki Yahudilere yakınlardaki başka bir kasaba olan Zaklikow'a gitmelerini emrettiler. Öldürülmekten korkan Adela, annesi ve erkek kardeşi Moniek'le beraber onları bir yük arabasının içinde gizlice akrabalarının yaşadığı Sandomierz kasabasına götürmesi için para karşılığında bir köylüyle anlaştılar. Ulanow'u çok geçmemişlerdi ki yük arabası, devriye gezen Alman askerleri tarafından durduruldu. Low ailesinin "rehberi" onları ele verdi ve Almanlara teslim etti.

Yakalandıktan sonra Adela, annesi ve kardeşi kurşuna dizildi. Cesetleri toplu bir mezara atıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.