Aron Dereczynski

Aron Dereczynski

Doğum: 5 Mayıs 1922

Slonim, Polonya

Aron ve üç kız kardeşi, Slonim kasabasında geleneksel bir Yahudi ailesinde yetiştirildi. Slonim sakinlerinin çoğu Yahudiydi. Kasabada Hasidik bilimi öteden beri süre gelmekteydi. Aron'nın babası Chaim'in giyim ve kumaş satan bir mağazası vardı.

1933–39: Aron İbranice eğitim veren bir ortaokula devam etti. Ha-Shomer ha-Tsa'ir Siyonist gençlik hareketinde etkin olarak çalıştı. Eylül 1939'da savaş patlak verdiğinde Filistin'de bir ziraat okuluna kabul edilmişti. Slonim Sovyet egemenliğine girdi. Filistin'e gidemeyen Aron, Sovyet teknik okuluna devam etti.

1940–45: 1941'de Slonim gettosundaydım. 1942'de getto ortadan kaldırılınca kız arkadaşım Lisa ve ben Grodno gettosuna kaçtık. Gradno'dan gönderilmek üzereyken Tadek adında bir Polonyalı Lisa'nın ve benim tren istasyonuna gizlice girmemize yardım etti. Trenin tepesinde Vilna'ya gitmeyi planladık. Giden bir vagona atladım. Tepesine çıktım ve Tadek'i buldum. Ancak Lisa orada değildi. Tadek, tren boyunca koştu ve onu bir vagonun kenarında sallanırken buldu. Tadek'i ayaklarından tutarak aşağı sallandırdım. Lisa'yı elinden kavradı ve yukarı çekti.

Aron ve Lisa Vilna'ya vardı. 1944'te Sovyet birlikleri bölgeye varıncaya kadar Naroch Ormanı'nda partizanlarla savaştı. Çift, savaştan sonra evlendi ve Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.