Barbara Nemeth Balint

Barbara Nemeth Balint

Doğum: 19 Eylül 1910

Szentes, Macaristan

Barbara, Güneydoğu Macaristan'da orta sınıf bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının bakkaliye ve hırdavat ürünleri satan bir dükkânı vardı. Barbara'nın Margit adında bir kız kardeşi ve Desider adında bir erkek kardeşi vardı. Barbara 1928'de Istvan Geroe ile evlendi ve Torokszentmiklos kasabasına taşındı. Oğlu Janos, bir yıl sonra burada doğdu.

1933–39: 1933–39: 1933'te Barbara boşandı ve 3 yaşındaki Janos ile ailesinin Szentes kasabasındaki evine döndü. İşlek bir şehirlerarası yolda bulunan ailesinin dükkânını idare etmeye yardım etti. Janos, 7 yaşına geldiğinde babasıyla yaşamaya başladı. 1938'den itibaren Nazi Almanya'sı sempatizanı Macar hükümeti, Yahudi karşıtı birçok kanun çıkardı.

1940–45: 1942'de Barbara yeniden evlendi. Yeni kocası Hugo Balint, Macaristan'ın güneybatısındaki Kaposvar şehrinden bir avukat ve bankerdi. 1940'tan itibaren Yahudi erkekler, işçi taburları oluşturmak üzere zorla Macar ordusuna alındı. Alman kuvvetleri, 19 Mart 1944'te ülkeyi işgal etti. O yaz Barbara ve kocası, Auschwitz toplama kampına sürgün edildi. Hugo burada can verdi. Barbara, Auschwitz'ten Berlin'deki zorunlu bir çalışma kampına gönderildi.

Barbara, 1945'te Berlin'de serbest bırakıldı ve Macaristan'a geri döndü. Oğlu Janos, savaştan sağ kurtuldu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Barbara 1980 yılında Budapeşte'de öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.