Chaim David Jegher

Chaim David Jegher

Doğum: 17 Eylül 1927

Rona de Jos, Romanya

David, Romanya'nın kuzeybatısında bulunan Rona de Jos kasabasında yaşayan dindar Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Jegher ailesi, geçimini çeşitli işlerle sağlıyordu. Çiftçiliğin yanı sıra kendi şarap ve konyaklarını üretiyor, Çekoslovakya ve Macaristan'ın çeşitli bölgeleri ve Romanya'ya kuru meyve üretimi ve dağıtımı yapıyorlardı. David'in babası, ayrıca yerel taşımacılık ve gönderim hizmeti sağlayan bir işletmenin sahibiydi.

1933–39: Din okulu, sabah 6:30 ile 8:00 arasındaydı. Annem, devlet okuluna giderken yemem için binanın dışında kahvaltıyla beni beklerdi. Devlet okulundan geldikten sonra din okulunun öğleden sonraki bölümüne yürürken yemem için annem, elinde yemekle benimle buluşurdu. Bazen akşam 9:00'a kadar orada kalırdım. Ayrıca günlük işlerim de vardı, ahırları temizlemek ve ineklerimizi beslemek gibi. Ödev yapmak için hiç vaktim olmazdı.

1940–45: Almanlar 1944 Mart'ında kasabamızı işgal etti. 16 yaşındaydım. Kasabadaki bütün Yahudiler, Çekoslovakya'nın tam sınırında bulunan Solotvina kasabasındaki bir gettoya gönderildi. Birkaç kasabadaki Yahudiler gettoda toplanmıştı. Yiyecek azdı. Bir gün tel örgünün üzerinden gizlice atlayarak Rona de Jos'a döndüm. Orada Gestapo'yu atlatıp bazı Katolik komşularımın da yardımıyla bir vagonu mısır ve patatesle doldurarak gettoya geri döndüm. Yiyecekleri boşalttık. Sonra da atları saldım.

David, Solotvina gettosundan Auschwitz'e, daha sonra da Almanya'daki çalışma kamplarına gönderildi. Almanya'da kurtarıldı ve 1948 Nisan'ında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.