Charles (Karel) Bruml

Charles (Karel) Bruml

Doğum: 5 Ekim 1912

Prag, Çekoslovakya

Charles, Çekoslovakya'nın başkenti Prag’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının Prag'da birkaç ayakkabı fabrikası vardı. Yeni demokratik Cumhuriyet sayesinde Prag'ın Yahudi azınlığı, birçok kültürel özgürlüğün tadını çıkarıyordu. Ancak Çekoslovakya'da Yahudi karşıtlığı hâlâ mevcuttu. Prag, diğerlerine kıyasla hoşgörülü bir şehirdi.

1933–39: Babamın işi Prag'da çok başarılı olmuştu ve iyi yaşıyorduk. Çocukken resim yapmaktan hoşlanırdım ve şehirdeki sanat okuluna gitmeye karar vermiştim. 15 Mart 1939'da bir sabah Almanlar Prag'ı işgal ettiler. Penceremden Alman birliklerinin sokaklarda yürümesini izledim. Almanlar, Yahudilerin ve köpeklerin kamu parklarını kullanmasını yasakladılar. Gece sokağa çıkma yasağı vardı ve Yahudilerin sadece belirli saatlerde alışveriş yapmasına izin veriliyordu. O saatlerde de raflar boş oluyordu.

1940–44: 1941'de Theresienstadt’a, ardından da Auschwitz'e sürüldüm. Trendeki tuvaletimiz bir fıçıydı. Önümde oturan yaşlı adam öldü. Tren durduğunda biri muhafıza nerede olduğumuzu sordu. Muhafız "Honolulu" diye cevapladı. Peronda korkunç bir kargaşa vardı. Kimse ne olduğunu bilmiyordu. Sanki dünyanın sonu gelmişti. Müttefikler üç yıl sonra yaklaşınca Gleiwitz'e ölüm yürüyüşüne zorlandık ve Dora-Nordhausen giden üstü açık kömür vagonlarına konduk. Sonunda Bergen-Belsen toplama kampına ulaştık.

1945'te Charles, İngiliz ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. 1946'da da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.