Eva Gredinger

Eva Gredinger

Doğum: 18 Mart 1921

Vertujeni, Romanya

Eva, nüfusun yüzde doksanını Yahudilerin oluşturduğu bir Besarabya kasabası olan Vertujeni'de yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Eva devlet okuluna gitti. Ailesi dindardı ve her gün sinagoga giderdi. Eva'nın babası, geçimini koşer et satan bir kasap olarak sağlıyordu ve tavukları Yahudiliğin gereklerine göre hazırlıyordu.

1933–39: 1936'da Eva 15 yaşındayken ailesi Vysoka'ya taşındı. Eva, daha sonra orada kadın terzisi olarak işe girdi. Vysoka, memleketinden çok farklıydı. Vysoka'da sadece 15 civarında Yahudi aile vardı ve Eva insanların Yahudilere karşı daha hoşgörüsüz olduğuna inanıyordu. Kavga yoktu ama gerilim yüksekti.

1940–44: Eva 1940'ta SSCB'nin Besarabya'yı ilhak ettiği sene evlendi. Eşi, bir yıl sonra Almanya SSCB'ye saldırdığında Kızıl Ordu'ya alındı. Hamile Eva, Vysoka'da kaldı ve Almanya'nın müttefiki olan Romanya ordusu tarafından kasabanın Yahudileriyle beraber sürüldü. Yemek ve su olmaksızın Yahudiler günlerce yürütüldüler. Bir gün ormanda askerler kızlardan bazılarına tecavüz ettiler. Vertujeni aktarma kampında Eva doktorsuz, yerde doğum yaptı. Bir hafta sonra, Transnistria'ya olan yürüyüşte bebeği öldü.

Eva 1944'te Transnistria'daki çalışma kampından kurtarıldı. Savaştan sonra Besarabya'ya döndü. Orada eşinin harekat sırasında kaybolduğunu öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.