Eva Heyman

Eva Heyman

Doğum: 13 Şubat 1931

Oradea, Romanya

Macaristanlı Yahudi bir çiftin tek çocuğu olan Eva, Romanya-Macaristan sınırındaki bir şehirde büyüdü. Şehrin nüfusunun beşte bire yakını Yahudiydi. Annesiyle babası Agi ve Bela boşandıklarında küçük bir çocuk olan Eva, büyükanne ve büyükbabasının yanında yaşamaya başlamıştı.

1933–39: Boşanmadan sonra yeniden evlenerek Budapeşte'ye yerleşen annesini çok az gördü. Şehrin öteki ucunda yaşayan babasını da çok az görüyordu. Eva, büyükanne ve büyükbabasının eczanesine yakın olan bir evde onlarla beraber yaşıyordu. Ona Avusturyalı bir dadı bakıyordu.

1940–44: 19 Mart 1944'te Almanlar Budapeşte'ye girdiklerinde Eva ve büyükbabası, Oradea'daki Piskopos Parkı'nda yürüyüşe çıkmışlardı ancak hiç Alman askeri görmediler. Altı hafta sonra Almanlar Oradea'ya ulaştıklarında Eva'ya, büyükbabasına ve büyükannesine toplanmaları ve gettoya taşınmaları emri geldi. Onları 20 Szacsat Caddesi'ne götürecek olan kamyon gelene kadar üç gün beklediler. Yeni evleri mobilyasızdı ve başka ailelerle doluydu. Her eve kurallar gönderildi. Karşı gelmek, ölüm demekti. 29 Mayıs 1944'te "Doğu'da yeniden yerleşim" kurulacağını duyuyorlardı.

Eva, Haziran 1944’te Auschwitz’e sürüldü. Dört ay sonra, 17 Ekim 1944'te, gönderildiği o kampta hayatını kaybetti. Öldüğünde 13 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.