اِوا هیمن  Eva Heyman

اِوا هیمن Eva Heyman

تاریخ تولد: ۱۳ فوریهٔ ۱۹۳۱

اورادئا Oradea, رومانی

اِوا تنها فرزند زوج یهودی مجارستانی در شهری در مرز رومانی و مجارستان بود. نزدیک به یک پنجم جمعیت شهر یهودی بودند. اوا بسیار کوچک بود که پدر و مادرش، آگی و بلا، از هم طلاق گرفتند و اوا فرستاده شد تا با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی کند.

۱۹۳۳-۳۹: بعد از طلاق، اوا مادرش را که دوباره ازدواج کرده و به بوداپست رفته بود، خیلی کم می‌دید. او همچنین به ندرت پدرش که در سمت دیگر شهر زندگی می‌کرد را ملاقات می‌کرد. اوا با پدربزرگ و مادربزرگش در نزدیکی داروخانه‌ای که صاحب آن بودند زندگی می‌کرد. یک مدیر اتریشی به نگهداری از اوا کمک می‌کرد.

۱۹۴۰-۴۴: زمانی که آلمانی‌ها در ۱۹ مارس ۱۹۴۴ به بوداپست رسیدند، اوا و پدربزرگش در پارک اورادئا بیشاپ قدم می‌زدند اما سربازان آلمانی را ندیدند. شش ماه بعد، آلمانی‌ها به اورادئا رسیدند. آنها به اوا و پدربزرگ و مادربزرگش دستور دادند که اسباب خود را جمع کرده و به سمت گتو حرکت کنند. آنها سه روز منتظر ماندند تا توسط کامیون به خیابان ۲۰ زاکسات Szacsat برده شدند. خانه‌ی جدید آنها عاری از وسایل و مبلمان اما شلوغ از خانواده‌های دیگر بود. قوانین در هر خانه نصب شده بود. سرپیچی به معنای مرگ بود. در ۲۹ مه ۱۹۴۴، آنها شنیدند که قرار است «به اجبار به شرق منتقل شوند.»

در ژوئن ۱۹۴۴ اوا به آشویتس تبعید شد. وی چهار ماه بعد در ۱۷ اکتبر ۱۹۴۴ جان سپرد. او ۱۳ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.