Faiga Grynbaum

Faiga Grynbaum

Doğum: 1913

Starachowice, Polonya

Faiga, Orta Polonya’nın doğusundaki Starachowice’te yaşayan Yahudi anne babanın dokuz çocuğundan biriydi. Küçük, tek katlı evlerinde hem oturuyor, hem de terzi dükkânlarını işletiyorlardı. Faiga, kadın elbiseleri dikilen bir dükkânda çalışıyordu. Elbiselerin karşılığında odun ya da patates gibi mallarla ödeme yapılıyordu.

1933–39: 1935'te Faiga, Haskel Ochervitch ile evlendi. Kocasının Polonya ordusuna et sattığı işinin de kurulu olduğu Starachowice'nin 25 mil güneybatısındaki Kielce şehrine yerleşti. Haskel'in 1930'ların sonlarında Amerika'ya gitmesinden önce çiftin bir kızları oldu. Haskel, New York'ta bir ayakkabı fabrikası satın almıştı. Faiga ve kızını yanına aldırmaya çalıştığında göç etmeyi imkânsız hâle getiren II. Dünya Savaşı çoktan patlak vermişti. Faiga Polonya'da kalacaktı.

1940–45: Faiga kızıyla beraber Starachowice'ye, ailesinin yanına dönerek Alman işgali altında yaşamaya başladı. Ekim 1942’de SS muhafızları, kasabanın Yahudilerini zorla pazar yerinde topladılar. Yakınlardaki bir fabrikada zaten zorunlu işçi olarak çalışan Faiga, "sağlam vücutlu" olanlarla beraber sıralandı. Annesi ve kızı, genç ya da yaşlı olanlarla beraber sürgün edilecekti. Faiga ve diğerleri ise mahkumların Alman üniformaları yaptığı yakınlardaki bir zorunlu çalışma kampına yürütüldüler.

Faiga, 1943 yılının ortasında kamptan topluca kaçma girişiminde vurularak öldürüldü. Annesi ve kızı ise Treblinka imha kampında öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.