Gisella Renate Berg

Gisella Renate Berg

Doğum: 1 Mayıs 1933

Köln, Almanya.

Gisella ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabası, amcası ve ablası Inge ile Köln'nün dışında küçük bir köy olan Lechenich'te yaşadı. Berg'ler dindar bir Yahudi ailesiydi. Gisella'nın büyükbabası yerel sinagog cemiyetinin başkanıydı, amcası koro şefiydi. Babası Josef, Yahudi ya da Yahudi olmayan komşularıyla kişisel bağlantıları olan ve onlara alım satım yapan saygıdeğer bir büyükbaş hayvan satıcısıydı.

1933–39: Gisella, Naziler iktidara geldikten birkaç ay sonra dünyaya geldi. Ailesi, güvenliğinden endişe etti ve diğer çocuklarla sokakta oynamasına izin vermedi. 9 Kasım 1938'de Naziler, Alman Yahudilere karşı Kristallnacht (“Kristal Gece”) olarak bilinen ulusal çapta bir katliam uyguladı. Bir aile dostu tarafından tehlike konusunda uyarılan Berg'ler Köln'e kaçtı. O gece yerel Naziler, Lechenich'teki evlerini yağmaladı. Ailenin eşyalarının çoğu zarar gördü ya da yok edildi. Mayıs 1939'da Berg'ler Kenya'ya yola çıktı.

1940–45: Aile, böcek ilacı yapımında kullanılan pyrethrum adlı, çiçek veren bir bitki türü ve büyükbaş hayvan yetiştirerek o zamanlar İngiliz Güney Afrikası'nın parçası olan Kenya'nın dağlık bölgelerinde bir çiftlikte yaşadı. Gisella, evinden birçok egzotik hayvanın yanı sıra Kilimanjaro Dağı'nın ve Kenya Dağı'nın uzak zirvelerini de görebiliyordu. Diğer eski Alman vatandaşları gibi Berg'ler de İkinci Dünya Savaşı boyunca kendilerini İngilizler tarafından “düşman yabancılar” olarak sınıflandırılmış buldu. Belirli kısıtlamalarla karşı karşıya kaldılar. Ancak Gisella ve Inge öğrenimlerine devam edebildi.

1947'de Berg’ler, Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Zamanla New Jersey, Vineland'de bir tavuk çiftliği ve süt işletmesi satın aldı. Gisella, lise öğrenimini tamamladı ve ticaret lisesinden mezun oldu. 1957'de Nazi Almanyası'ndan arkadaş bir mülteciyle evlendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.