Gucia Grosfeld Frydmacher

Gucia Grosfeld Frydmacher

Doğum: 1913

Radom, Polonya

Gucia, silah fabrikası ve deri endüstrisi ile ünlü Radom ticaret şehrinde yaşayan orta sınıf bir Yahudi ailede dünyaya geldi. Silah fabrikasında Yahudilerin çalışmasına izin verilmezken deri endüstrisinde birçok Yahudi yer alıyordu. Radom'daki Yahudi halk geniş ve etkindi. Gucia'nın ailesi evde hem Lehçe hem de Yidce konuşuyorlardı. Gucia eğitimini Radom'da tamamladı.

1933–39: Gucia genç bir kadınken Benjamin Frydmacher ile tanıştı. Benjamin akrabalarını ziyaret etmek için sıklıkla Lublin'den gelen Yahudi bir tabakçıydı. Çift evlendi ve Lublin'e yerleşti. Burada Benjamin'in annesinin 50 Lubartowska Caddesi'ndeki dairesine taşındılar. Kızları Ruth 1938'in başında dünyaya geldi. 17 Eylül 1939'da, Almanların Polonya'yı işgal etmesinden 16 gün sonra Alman birlikleri Lublin'e girdi.

1940–42: Almanlar 1941'de Lublin içerisinde bir getto oluşturdular. Gettonun dışında yer alan Benjamin'in tabakhanesi, Almanların emri altında Almanlar için deri üretiyordu. Getto 1942'de dağıtılmaya başladığında ilk öldürülenler ya da imha kamplarına sürülenler önemli alanlarda çalışmayanlar oldu. Benjamin'in annesi, diğer yaşlı hastalar ile birlikte bir hastanede makineli tüfekle öldürüldü. Gucia ve kızı Ruth ise sürüldü.

Gucia ve 4 yaşındaki Ruth, 1942 baharında Doğu Polonya'daki bir imha kampında öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.