Guta Blass Weintraub

Guta Blass Weintraub

Doğum: 22 Ocak 1924

Lodz, Polonya

Guta, Polonya'nın ikinci en büyük şehri ve tekstil merkezi olan Lodz şehrinde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Babası, başarılı bir iş adamıydı. Polonya ordusuna üniforma üreten bir kıyafet fabrikasının sahibiydi. Guta Lodz'daki özel bir Yahudi okuluna gitti.

1933–39: 1 Eylül 1939'da okula başlamamdan kısa bir süre sonra Almanlar, Polonya'yı kuşattılar. Polonya askerleri, sınırı savunmak için hemen Lodz'a geldiler ama birkaç gün sonra yenilerek şehre geri döndüler. Onlar SSCB'ye doğru çekilirlerken onlara sandviç yaptık. 8 Eylül 1939'da Almanlar Lodz'a girince ailem, yakınlardaki bir kasaba olan Wierzbnik-Starachowice'ye kaçtı.

1940–45: Almanlar Wierzbnik'te bir getto kurdular. Majowka'ya sürüldüğüm 1944 yılına kadar çalışma kamplarında çalıştım. Kampa girmeden önce Ukraynalı bir muhafız bizi iki uzun çukurun önüne dikti. "Dua etmek için bir dakikanız var. Sonra vurulacaksınız." Sırtına atlayıp onu boğmaya çalıştım ama yere düştüğümüz için ayrıldık. Öfkelenen Ukraynalı, beni vurdu. Kurşunu sadece kafatasımı sıyırmıştı. Çok kan akıyordu. Ben de ölü numarası yaptım. Muhafızlar emin olmak için bana vurdular. Beni kurtaran, Sovyet bombardımanı oldu.

Bombardımandan sonra Guta barakaların altına emekledi. Nisan 1945'te İsveç Kızıl Haçı'na teslim edilene kadar önce Auschwitz ve sonra da Ravensbrueck kamplarına sürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.