Heinrich Baehr

Heinrich Baehr

Doğum: 9 Nisan 1878

Fusstenheim, Almanya

Yahudi bir tüccar olan Heinrich, eşi Yennj ile birlikte Ren Nehri vadisinde küçük bir kasaba olan Ruchheim'da bir manifatura dükkânı işletiyordu. Oğulları Kurt, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika'ya göç etmişti. Kızları Ida, evlenene kadar onlara dükkânda yardım etmişti. Baehr ailesinin dükkânı, iki katlı ve konforlu tuğla evlerinin ilk katındaydı. Yazın evin arkasındaki bahçede vakit geçirirlerdi.

1933–39: Naziler yönetime geçtiklerinde birçok Yahudi, Almanya'yı terk etmeye karar verdi. Yeğenim Luise, kısa süre önce Amerika'ya doğru yola çıktı. Önceleri her yaz bizi ziyarete gelirdi ve Ida’mızın küçük kız kardeşi gibiydi. Yennj'le Almanya'yı terk etmeyi düşündük ama Ida ve torunumuz Freya bizimle gelemeyeceği için gidemedik. Zaten Ida'nın kocası da dükkânını kapatmak istemiyor. Hem kim Amerika'ya göçümüzü maddî olarak destekler ki?

1940–42: Yennj ve ben, Ida ve ailesi ile birlikte Fransa'nın güneyindeki iki tevkif kampına sürüldük. İlk gittiğimiz kamp Gurs'tu. Kış mevsimiydi. Hava soğuk ve yağmurluydu ve saman üzerinde uyuyorduk. Freya altı yaşındaydı. Ateşi çok yükseldi. Şiddetli kulak ağrısı da vardı. Neredeyse ölüyordu. Şimdi Rivesaltes'te Freya'nın anne babasının çocukları Fransız köylerinde yaşayan ailelerin yanında saklayan bir yardım kuruluşu aracılığıyla kamptan çıkarma şansı var. Hepimiz Freya'yla vedalaştık.

1942 yılının Eylül ayında Freya'nın kampı terk etmesinden birkaç gün sonra 64 yaşındaki Heinrich, eşi ve kızı Auschwitz'e gönderildi ve orada hayatlarını kaybettiler. Freya savaştan sağ kurtuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.