Henryk Lubelski

Henryk Lubelski

Doğum: 23 Ağustos 1911

Dabrowa Gornicza, Polonya

Henryk, dindar bir Yahudi ailede büyüdü. Babası kilisede koro şefiydi. Ailesi Henryk'in eğitimine önem veriyordu. 1916'da Lubelski ailesi, Alman işgalindeki Polonya'nın bir kasabası olan Rawicz'e taşındı. Henryk ortaokulda sınıf birincisiydi. Ayrıca güreş ve futbolda da çok başarılıydı. Mezun olduktan sonra Henryk bir şirkette stajyer oldu.

1933–39: 1935'te babam Katowice şehrinde iyi bir konumu güvence altına almıştı. Katowice'te sosis şirketinde çalıştım. Katowice Alman sınırına yakın olduğu için çoğu kişi, Almancayı akıcı bir şekilde konuşuyordu. 1 Eylül 1939'da savaş çıktığında doğuya, SSCB'ye doğru kaçtım. Ancak oradaki koşulların Polonya'dakinden daha iyi olup olmadığını bilmediğim için geri döndüm. Yolculuğum sırasında birçok küçük Polonya kasabasından geçtim.

1940–44: Almanlar Kolomjya'ya bir getto kurduğunda oradaydım. 1942'de yüzlerce başka insanla birlikte trenle sürüldüm. Yolda kaçmaya karar verdim. Ancak trenden atlamadan önce bir aile Budapeşte'ye gidip kızları Erzebeth'i bulmam ve onlar adına onunla vedalaşmam için bana yalvardı. Atladım ve kaçtım. 1944'te Almanlara karşı bir isyanda Çekoslovak partizanlarına katıldım. Karpat Dağları'nda Sovyet birliklerine Alman ağır silah pozisyonları hakkında bilgi vererek Almanları sabote ediyorduk.

Savaştan sonra Henryk, sözünü tutup Erzebeth'i aramak üzere Budapeşte'ye seyahat etti. Henryk ve Erzebeth evlendiler ve 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç ettiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.