Istvan Geroe

Istvan Geroe

Doğum: 14 Temmuz 1900

Torokszentmiklos, Macaristan

Istvan, Budapeşte'ye yaklaşık 104 km uzaklıktaki tarım şehri Torokszentmiklos'ta Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Macar demiryollarında çalıştı. Daha sonra eczacılıktan mezun oldu. 1920'lerde Istvan, Barbara Nemeth ile evlendi ve çift Torokszentmiklos'a yerleşti. 1929'da Janos adında bir çocukları oldu.

1933–39: Büyük Buhran'ın ortaya çıkışının ardından, 1930'ların başlarında, Istvan ailenin hububat ihracatı işinde babasına yardım etti. 1933'te Istvan ve Barbara boşandı. Oğulları Janos, Szentes'de yaşamaya başladı. 1938'de Nazi Almanya'sı sempatizanı Macar hükümeti, Yahudi karşıtı kanunlar çıkardı.

1940–45: 1940'ta Macar ordusu, binlerce Yahudi erkeği zorla işçi tugaylarına aldı. Eczacılara gereksinim duyulduğundan Istvan bunun dışında tutuldu. Istvan 1941'de Helena Haas ile evlendi. Üç yıl sonra Mart 1944'te Almanya Macaristan'ı işgal etti. Ilona ve ailesi, Macar jandarmalar tarafından tutuklandı ve Torokszentmiklos yakınındaki bir şeker fabrikasında bulunan geçici bir gettoya götürüldü. Buradan Avusturya'daki Strasshof kampı üzerinden Viyana yakınlarındaki Lobau çalışma kampına sürgün edildiler.

Istvan, karısı Helena ve oğlu Janos, 1945'te Kızıl Ordu tarafından özgürlüklerine kavuşturuldu. Savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç ettiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.