Itka Wlos

Itka Wlos

Doğum: 1917

Sokolow Podlaski, Polonya

Itka, Orta Polonya'da yaklaşık 5.000 kişilik büyük sayılabilecek bir Yahudi nüfusuna sahip olan üretim şehri Sokolow Podlaski'de Yidce konuşulan dindar bir Yahudi ailede büyüdü. Sokolow Podlaski'deki devlet okulunda eğitimini tamamladıktan sonra 14 yaşında çalışmaya başladı.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanya ile Polonya arasında savaş patlak verdiğinde Itka, ailesiyle yaşayan genç ve bekâr bir kadındı. Savaşı kazanan Alman birlikleri 20 Eylül'de şehre girmeden önce Alman uçakları, Sokolow Podlaski'deki çarşıyı ve diğer sivil hedefleri bombalamıştı. Üç gün sonra Almanlar, şehirdeki ana sinagogu ateşe verdiler ve Yahudi cemaate ait malları yağmaladılar.

1940–42: Sonraki iki yıl boyunca Almanlar, Yahudilere çeşitli kısıtlamalar getirdi. En sonunda giysilerine Yahudi olduklarını belirten bir yıldız takmalarını emretti. 28 Eylül 1941'de Almanlar bir getto kurdu. Aralarında Itka ve ailesinin de bulunduğu 4.000 kadar Yahudi buraya toplandı. Yaklaşık bir yıl sonra Yahudi dinindeki en kutsal bayram olan Kefaret Günü’nde Almanlar, gettodaki insanları toplamaya başladı. Direnenler ya da saklanmaya çalışanlar vuruldu. Itka ve ailesi bir yük vagonuna kondu.

22 Eylül 1942’de Itka ve ailesi, hayatlarının son anlarını geçirecekleri Treblinka imha kampına sürüldü. Itka, öldüğünde 25 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.