Judith Schwed

Judith Schwed

Doğum: 11 Ocak 1932

Kiskunfelegyhaza, Macaristan

Judith, Güneydoğu Macaristan’daki Kiskunfelegyhaza kasabasında iki çocuklu Yahudi bir ailenin büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Anna ve annesinin kardeşi Kornelia, yaş olarak birbirlerine yakındılar ve ilk kimin bebek sahibi olacağına dair iddiaya girdiler. Judith'in Teyzesi Kornelia, iddiayı kazandı ve Aralık 1931’de, Judith’ten yalnızca üç hafta önce, kuzen Maria doğdu.

1933–39: Judith'in babası toptan keçi eti, tüyü ve yorganı satıyordu. Judith’in okula başladığı 1939 yılında Macar hükümeti, Yahudi Macarların diğer Macarlarla aynı haklara sahip olmadığını belirten yeni bir yasa çıkardı.

1940–44: Kasım 1940’da Macaristan, Nazi Almanyası’nın müttefiki oldu. Macar Yahudilerinin haklarına kısıtlama getiren daha fazla kanun onaylandı. İyi bir öğrenci olan ve haftalık bir çocuk gazetesine makaleler yazan Judith, devlet okulundan çıkmaya zorlandı. Mart 1944’te Almanlar, Macaristan’ı işgal etti. Aynı yılın Nisan ayında Kiskunfelegyhaza’da yaşayan 700 Yahudi, Macar yetkililer tarafından kurulan bir gettoya taşındı. İki ay sonra 700 Yahudinin tamamı, Macaristan’ın güneyindeki bir sürgün merkezine, Kecskemet’e nakledildi.

25 ile 28 Haziran 1944 arasında Judith ve ailesi, Auschwitz’e gönderildi. Buraya vardıktan hemen sonra Judith, gaz verilerek öldürüldü. 12 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.