Lea Ofner-Szemere

Lea Ofner-Szemere

Doğum: 1922

Sombor, Yugoslavya

Lea, Kuzeydoğu Yugoslavya'da Sombor şehrinde doğdu. 3 yaşındayken ebeveynleri boşandı ve Lea, Avusturyalı çocuklara İngilizce ve Fransızca öğreten annesinin yanına Viyana'ya taşındı. Çocuk olarak Viyana'da yaşamak hoşuna gidiyordu.

1933–39: Lea, annesinin akrabalarını ziyaret etmek için hemen hemen her yıl Sombor'a döndü. Burada üvey kız kardeşi Julia'yı ve büyük üvey ağabeyi Francis'i tanıma fırsatı buldu ve Viyana'ya her dönüşünde onları özledi. 1938'de Almanlar, Avusturya'yı ilhak etti. Lea ve annesi Macaristan'a, Budapeşte'ye kaçtı.

1940–44: Lea, Budapeşte'nin iki Yahudi hastanesinden birinde hemşirelik okudu ve pediatrist Dr. Tamas Szemere ile tanıştı ve evlendi. Mart 1944'te Alman birlikleri Macaristan'a girdiklerinde Lea hamileydi. O ve Tamas, hayvanların taşındığı bir vagonda 96 Yahudi ile birlikte Budapeşte'den Auschwitz'e sürgün edildi. Üç gün aç ve susuz yolculuk yaptılar ve Auschwitz'e vardılar.

Vagon kapısı SS görevliler tarafından açıldığında Lea yerde cansız yatıyordu. Yolda doğum yaptıktan sonra ölmüştü. Yeni doğmuş bebek ayakucunda duruyordu. Tamas, yanlarına uzandı ve kendini öldürdü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.