لیا آفنر سِمِرِ  Lea Ofner-Szemere

لیا آفنر سِمِرِ Lea Ofner-Szemere

تاریخ تولد: 1922

سومبور, یوگسلاوی

لیا در شهر سومبور در شمال شرق یوگسلاوی به دنیا آمد. وقتی سه سال داشت، والدینش طلاق گرفتند و او همراه با مادرش به وین رفت. مادرش در آنجا به کودکان اتریشی، انگلیسی و فرانسه یاد میداد. لیا از زندگیش به عنوان یک کودک در وین لذت می‌برد.

۱۹۳۳-۳۹: لیا تقریباً هر سال به سومبور باز می‌گشت تا اقوام مادرش را ببیند. او در آنجا با ناخواهری کوچکترش جولیا، و نابرادری بزرگترش فرانسیس اوقات خوبی داشت و هنگامی که به وین برمی‌گشت، برای آنها دلتنگ می‌شد. در ۱۹۳۸ آلمانی‌ها، اتریش را ضمیمه‌ی خاک خود کردند و لیا و مادرش به بوداپست در مجارستان فرار کردند.

۱۹۴۰-۴۴: لیا در یکی از دو بیمارستان یهودی در بوداپست، آموزش پرستاری دید. وی در آنجا با دکتر توماس سمر، پزشک اطفال، آشنا شد و ازدواج کرد. هنگامی که نیروهای آلمان در مارس ۱۹۴۴ وارد مجارستان شدند، لیا باردار بود. او و توماس از بوداپست در واگن باری به همراه ۹۶ یهودی دیگر به آشویتس تبعید شدند. آنها سه روز بدون آب و غذا در راه بودند تا قطار به آشویتس رسید.

هنگامی که درب قطار توسط سرباز اس اس باز شد، بدن بیجان لیا روی کف قطار افتاده بود. او در مسیر، پس از زایمان فوت کرده بود. نوزاد تازه به دنیا آمده روی پاهایش بود. توماس نیز کنار آنها دراز کشیده بود. او خودکشی کرده بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.