Lifcia Najman

Lifcia Najman

Doğum: 26 Mayıs 1918

Radom, Polonya

Lifcia, erkek kardeşi ve iki kız kardeşi, Polonya'nın deri üretimi konusunda önemli bir merkezi olan Radom'da yaşayan dindar bir siyonist ailede dünyaya geldi. Şehirde 100'den fazla tabakhane ve ayakkabı fabrikası vardı. Lifcia'nın babası, deri komisyoncusu olarak çalışıyordu. Üreticilerle belirli deri türlerini arayan müşterileri bir araya getiriyordu. Najman ailesi, kasabanın merkezindeki iki odalı bir dairede yaşıyordu.

1933–39: Lifcia ortaokulda matematik, fen bilgisi, Lehçe, tarih ve Almanca dersleri alıyordu. Haftada üç gün Beis Ya'akov adlı bir İbrani kız okuluna gidiyordu. Lifcia, mezun olduktan sonra kadın iç çamaşırı dikip satmaya başladı. Lifcia, Almanlar 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettiklerinde Radom'da terzilik yapıyordu. Almanlar, 7 gün içinde Radom'a ulaşmıştı.

1940–44: 1941'de Naziler, Radom'da bir getto oluşturdular. 1942 yılının Ağustos ayında gettoyu tasfiye ettikleri zaman Lifcia'nın ailesi, Treblinka ölüm kampına gönderildi. Yirmi dört yaşındaki Lifcia sonrasında Auschwitz'e gönderildi. Kampta tifüse yakalanmasına karşın daha sonra iyileşti. Burada bir SS subayının kampta kalan ailesinin evinde terzi olarak çalışıyordu. Bu iş sayesinde ailenin köpeğinin bisküvilerini çalarak aç kalmaktan kurtulabilmişti.

Lifcia, Auschwitz'ten sağ çıktı ve 8 Mayıs 1945'te kurtarıldı. Daha sonra ise Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.