Manon Marliac

Manon Marliac

Doğum: 13 Ocak 1937

Paris, Fransa

Manon'un Hıristiyan ailesi Paris'te yaşıyordu. Aslen zengin bir aileden gelen babası Roger Marliac, ailesini küçük pazaryerlerinde ürünler satarak geçindiriyordu. Arkadaşları tarafından Maguy diye anılan annesi Margarit'ın ise fen bilimlerinde üniversite diploması vardı. Aile, Eyfel Kulesi'ne yakın popüler bir semtte büyük bir dairede yaşıyordu.

1933–39: Marliac ailesinin ikinci çocuğu Manon, 1937'de dünyaya geldi. Ülke olası bir Alman saldırısına karşı seferber olduğu için babası Manon 2 yaşındayken askere alındı. Sağlığı zayıf olan annesi, üç çocuğuyla birlikte bir başına kaldı ve bir uçak fabrikasında işe girdi.

1940–44: Haziran 1940'ta Fransa Almanya'ya mağlup oldu. Manon, 1942'de bir kamyon dolu çocukla birlikte Savigny-en-Veron kasabasına geldi. Manon'a babasının esir olduğu ve annesinin ise bir bombardımanda öldüğü söylendi. Bazen Almanlar, Savigny-en-Veron'u arar ve Manon'un “Kuzen Tain-Tain” diye hitap ettiği bir adam onu saklanması için ormana götürürdü. Manon ağlardı ama Kuzen Tain-Tain onu çalılarda sülün aratarak kandırırdı.

Manon savaştan sağ kurtuldu ama ailesine bir daha kavuşamadı. 50 yıl sonra ailesinin de kurtulduğunu ve annesinin bir direniş savaşçısı olduğunu öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.