Marcu Butnaru

Marcu Butnaru

Doğum: 12 Mayıs 1886

Huşi, Romanya

Marcu, Orta Romanya'nın doğusundaki küçük, çeşitli etnik grupları barındıran ve şarabıyla ünlü Moldova'da yaşayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu. 23 yaşında evlendi ve eşi Anna ile bir erkek ve bir kız çocukları oldu. Marcu, I. Dünya Savaşı'ndan sonra babasını örnek alarak şarap üretimi işine girdi.

1933–39: Dünya çapındaki ekonomik kriz nedeniyle şarap fiyatları düşüktü. Ancak şarabımın kalitesi mükemmel olduğu için krize karşın iyi bir fiyatla satılıyordu. Çoğu zamanımı üzüm bağlarını ekip biçerek ve üzümleri şarap yaparak geçirirdim. 1939 Kasım'ında 20 yaşındaki oğlum Ion, Romanya ordusuna alındı.

1940–44: 1941'de Romanya, Almanya'nın müttefiki olarak (Mihver) SSCB ile savaşa girdi. Yidce konuşan bir yabancı kapıma gelerek Sovyetlerin Yahudileri kurtarmaya geldiğini söyledi. Bu, hainleri yakalamak için düzenlenen bir numaraydı. Ben de buna inanmadım. Aynı gün içinde Romanyalı faşistler (Demir Muhafız) tarafından tutuklandım. Beni Yahudi olduğum için komünist olmakta suçluyorlardı. Kötü bir biçimde dövüldüm. Askerî mahkemede yargılandım ve suçsuz bulundum. Ancak daha sonra da sabotaj girişimlerini önlemek için rehin tutuldum. Sonunda serbest bırakıldığımda üzüm bağlarıma ve evime el konulmuştu.

Marcu, 1944 yılının Ağustos ayında Sovyet ordusu tarafından kurtarıldı. Savaştan sonra Romanya'da yaşamaya devam etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.