Margit Morawetz

Margit Morawetz

Doğum: 26 Şubat 1922

Innsbruck, Avusturya

Margit bebekken ailesi, Avusturya'dan Prag, Çekoslovakya'ya taşındı. Bankacı olan babası Bohemya'daki dindar Yahudi bir aileden, annesi ise Yahudi kökenli Viyanalı bir aileden geliyordu. Margit birçok dil biliyordu: Çekçe, Fransızca, İngilizce ve ailesiyle konuştuğu Almanca.

1933–39: 1938'de 16 yaşındayken Orta Avrupa'da Yahudilere karşı saldırılar artmıştı ve ailem ayrılmam gerektiğine karar verdi. Prag'daki ortaokulu bıraktım ve Paris'e gidip terzilik okudum. Kendi başıma yaşayıp okula gitmek çok zordu ancak Mart 1939'da annem Fransa'ya geldi. Paris'in dışında yaşıyordu ve onu sık sık görüyordum. 1939'da Fransa savaşa girdiğinde Fransa'daki Yahudilerin tehlikede olabileceği açıktı.

1940–41: 1940'ta Paris'in Almanlara teslim olmasının hemen öncesine kadar kaygılı bir şekilde eğitimime devam ettim. Mülteciler, Fransa'nın işgal edilmemiş güneyine akın ettiler. Bir bisiklet aldım. Böylelikle ben de kaçabilecektim. Mültecilerin kaldığı bir okul binasına ulaşıncaya kadar birkaç saat boyunca bisiklet sürdüm. Kısa bir dinlenmeden sonra İspanya sınırındaki bir tevkif kampına gönderilen annemi aramak için yola koyuldum. Binayı terk etmemden sadece birkaç saat sonra Almanlar, okulu havaya uçurdu.

Margit, sonunda annesini buldu ve beraber İspanya ve Portekiz üzerinden Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçıp 1941'de oraya yerleştiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.