Mieczyslaw (Marek) Madejski

Mieczyslaw (Marek) Madejski

Doğum: 26 Haziran 1923

Varşova, Polonya

Mieczyslaw, Polonya’nın başkenti Varşova’da varlıklı, dindar Katolik bir ailenin üç çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya geldi. Babası emlak müteahhidi, annesi ev kadınıydı. Mieteck lakaplı Mieczyslaw, 1930’da 7 yaşındayken devlet ilkokuluna başladı.

1933–39: Babam, olası bir Sovyet ya da Alman işgalini düşünerek Almanca ya da Rusça öğrenmem için beni teşvik etti. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Varşova kuşatması sırasında o ay özel izinli bir arabayla cepheye erzak ve mektup taşıdım. Üç ay sonra Silahlı Mücadele Birliği [Şubat 1942’de Armia Krajowa adını aldı] adında bir direniş grubuna katıldım.

1940–44: 1942’de direniş grubum, Almanlar’a karşı kundaklama harekâtlarına başladı. Alman arabalarını çalmakta, levazımı ve askerî trenleri bombalamakta uzmanlaşmıştım. 1 Ağustos 1944’te Varşova’da birliklerimiz Almanlar'la birebir çarpışmaya [Varşova Polonya Ayaklanması] girdi. Ele geçirilen iki Alman tankını kullanan müfrezem, çarpışmanın onbeşinci gününde Gesiowka toplama kampından 350 Yahudinin özgür bırakılmasına yardım etti. Otuz mahkûm güçlerimize katıldı. Birkaç gün sonra bacağımdan vuruldum ve şehrin kanalizasyonundan sürünerek geri çekildim.

Mieczylaw, Varşova’da 20 Eylül 1944’te yakalandı. Birkaç gün sonra Pruszkow’da bir kamptan kaçtı ve saklanmaya başladı. 1969'da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.