میکیسلاو (مارک) مادیسکی Mieczyslaw (Marek) Madejski

میکیسلاو (مارک) مادیسکی Mieczyslaw (Marek) Madejski

تاریخ تولد: ۲۶ ژوئن ۱۹۲۳

ورشو, لهستان

میکیسلاو بزرگترین فرزند از سه فرزند خانواده‌ی ثروتمند کاتولیک رومی در ورشو، پایتخت لهستان بود. پدرش در کار بساز و بفروش املاک و مادرش خانه‌دار بود. میکسلاو، یا میتک که نام مستعارش بود، در ۱۹۳۰ در ۷ سالگی مدرسه ابتدایی دولتی را آغاز کرد.

۱۹۳۳-۳۹: پدرم مرا تشویق کرد که آلمانی یا روسی فرا بگیرم زیرا احتمال حمله‌ی آلمان یا شوروی می‌رفت. آلمان در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ به لهستان حمله کرد. در آن ماه، در طول محاصره‌ی ورشو، من پیام‌ها و مهمات را با یک خودروی شخصی مصادره‌ای، به جبهه می بردم. سه ماه بعد، من به یک گروه مقاومت به نام اتحادیه‌ی مبارزه‌ی مسلحانه پیوستم [ که بعد در فوریه ۱۹۴۲ به آرمیا کراکوا (Armia Krajowa) تغییر نام داد].

۱۹۴۰-۴۴: در ۱۹۴۲ گروه مقاومت من، عملیات خرابکارانه بر ضد آلمانی‌ها را شروع کرد. تخصص من دزدیدن خودروهای آلمانی و انفجار قطارهای تجهیزات و نیروها بود. در ۱ اوت ۱۹۴۴ واحدهای ما در جنگ تن به تن به آلمانی‌ها در ورشو حمله کردند [قیام لهستانی ورشو]. در روز پنجم جنگ، گردان من با استفاده از دو تانک آلمانی غنیمت گرفته شده، به آزادی ۳۵۰ یهودی از بازداشتگاه گسیوفکا کمک کرد. سی نفر از زندانیان به نیروهای ما پیوستند. چند روز بعد من از ناحیه‌ی پا مجروح شدم و مجبور به عقب نشینی، یعنی خزیدن در تونل های فاضلاب شهر، شدم.

میکسلاو در ۲۰ سپتامبر ۱۹۴۴ در ورشو دستگیر شد. او چند روز بعد از اردوگاهی در پروسکوف فرار کرد و مخفی شد. در سال ۱۹۶۹ وی به ايالات متحده مهاجرت كرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.