Miksa Deutsch

Miksa Deutsch

Doğum: 24 Haziran 1897

Bistrita, Romanya

Miksa, dört çocuklu dindar Yahudi bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Deutsch ailesi, Romanya'nın 1918'e kadar Macaristan'a ait olan Transilvanya bölgesinde yer alan Bistrita kasabasında yaşıyordu. 1910 yılından sonra Viseu de Sus yakınlarında yaşamaya başladılar. 1922'de Miksa, ağabeyi Pal'ın kibrit satarak para kazandığı Budapeşte'ye taşındı. 1928 yılında ise Kornelia Mahrer ile evlendi.

1933–39: Üç çocuğu olan çift onları dinî bir eğitim ile büyüttü. Miksa ve erkek kardeşi, İsveç malı kibritlerin Macaristan’daki tek distribütörüydü ve iş gitgide büyüdü. Mayıs 1939’da Macaristan hükümeti bir işletmede çalıştırılabilecek Yahudilerin sayısını sınırlayan bir yasa çıkardığında Miksa, bazı Yahudi işçileri işten çıkarmak zorunda kaldı.

1940–44: Miksa 1940’ta Macar ordusunda işçi olarak çalıştırılmak üzere askere alındı. İki yıl sonra şirketini Macaristan başbakanının erkek kardeşine devretmek zorunda bırakıldı. Ekim 1944'te Miksa sürüleceğinden korkmaya başlamıştı. Çalıştığı birimden kaçarak karısının yanında gitti. Karısı da ona bir arkadaşından aldığı İsviçre'ye serbest geçiş iznini verdi. 31 Ekim'de Miksa fabrikaya döndüğünde bir Macar subay geçiş iznini yırttı ve onun da diğerleriyle beraber sürülmesini emretti.

10 Kasım 1944'te Miksa karısına bir mektup yazarak Macaristan'dan Avusturya'ya bir ölüm yürüyüşüne gönderileceklerini söyledi. Avusturya'daki Mauthausen toplama kampında 47 yaşında hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.