Morris Zaidband

Morris Zaidband

Doğum: 9 Temmuz 1912

Owiecim, Polonya

Morris, Krakov’un [Krakow] 53 km batısındaki Polonya kasabası Oswiecim’de Yahudi bir ailenin beş çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası bayan iç çamaşırı satıyordu. Morris kuyumcu olarak çalışıyordu.

1933–39: Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Ailem doğuya kaçmaya başladı. Ancak iki hafta sonra Almanlar bizi buldu ve eve gönderildik. Döndüğümüzde Almanlar, yeterli “saygı” görmediklerini iddia ettikleri Yahudileri çoktan dövmeye başlamışlardı. Bir gün Alman nöbetçiler, babamı sürgün etmek üzere evimize geldi. Babam kendisi hazırlanırken beklemelerini söyledi. Bir süre sonra nöbetçiler şüphelenmeye başladı. Babam geri gelmeyince yandaki odaya daldılar ve babamı buldular. Kendini tavana asmıştı.

1940–44: 1940'ta sürgün edildim ve sonraki birkaç seneyi Nazi çalışma kamplarında geçirdim. 1944’te Almanya’daki Landsberg kampındaydım. Burada bir Alman nöbetçiye ayrıcalıklı bir iş karşılığında takma dişime gizlenmiş elması vermeyi önerdim. Beni sıcak ve fazladan yiyecek bulabileceğim çamaşırhanede görevlendirdi. Bu iş için kamptaki diş doktoruna gittiğimde doktor, sağlıklı bir dişi çekmeden elması çıkaramayacağını söyledi. Neyse ki nöbetçi elmas konusunda ısrarcı davranmadı ve çamaşırhanede kalmama izin verdi.

Daha sonra Morris, Mueldorf çalışma kampına gönderildi. Amerika Birleşik Devletleri birlikleri tarafından 2 Mayıs 1945'te özgürlüğüne kavuşturuldu. Savaştan sonra Morris, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.