Pesia Szczupakiewicz

Pesia Szczupakiewicz

Doğum: 15 Kasım 1911

Nur, Polonya

Doğum adı Pesia Ander olan Pesia, Orta Polonya'nın Nur köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin beş çocuğundan biriydi. Pesia, 1929'da Shlomo Szczupakiewicz ile evlendi ve kocasının doğduğu kasaba olan Malkinia'ya taşındılar. Bir yıl sonra ilk çocukları Ida doğdu.

1933–39: 1939 Eylül'ünde işgalci Alman birlikleri Malkinia'ya ulaşmadan önce Pesia, ailesiyle kırsal alana kaçtı. Yorgun düşen aile, sadece birkaç hafta sonra Malkinia'daki evlerine döndü. Shlomo, daha sonradan bir çocukluk arkadaşının Nazi muhbiri olduğunu öğrendi ve ailenin Sovyet bölgesine taşınmasının daha güvenli olacağına karar verdi. Malkinia, şans eseri Polonya'nın Alman ve Sovyet işgali altındaki bölgeleri arasındaki sınıra yakındı.

1940–44: Pesia ve ailesi Sovyet bölgesindeki Nur şehrine, erkek kardeşinin 20 kilometre uzaklıktaki evine geçtiler. Yiyecek azdı. Bu nedenle kuzeye, Bialystok'a gittiler. Szczupakiewicz ailesi, Sovyetler tarafından Polonyalı diğer ulusalcı mültecilerle birlikte Bialystok'tan sürüldü. Aile, bir sığır vagonuna bindirildi ve 16 gün boyunca dondurucu soğukta kendilerine yiyecek bir şey verilmeden sadece suyla hayatta kaldı. Ural Dağları'ndaki Sverdlovsk şehrine ulaştılar ve ağaç kesme kampında çok az yiyeceği bulunan ve yakıt bulunmayan tek odalı bir kulübeye yerleştirildiler.

Pesia'nın ailesi, savaş sona erene dek Sovyetler Birliği'nde kaldı. Shlomo, burada 1945 yılında hayatını kaybetti. Ailesi, 1946'da Polonya'ya döndü ve 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.