Rachel Saleschutz

Rachel Saleschutz

Doğum: 4 Mart 1917

Kolbuszowa, Polonya

Rachel Kolbuszowa'da yaşayan Hasidik Yahudi bir ailenin sekizinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Lehçe ve Yidcenin yanı sıra İngilizce, İbranice ve Almanca konuşuyordu. Yahudi öğrencilere seyrek olarak rol verilse de Rachel, güzel sesi sayesinde okulda başrolleri alıyordu. Rachel ve erkek kardeşi Naftali, Ha-No'ar ha-Zioni adlı siyonist bir izci örgütünde etkindi.

1933–39: 1933'te Rachel her hafta Filistin'deki erkek kardeşine kartpostal göndermeye başladı. Kartlar Filistin'e ulaştığında Kolbuszowa göçmenleri, aileleri ve arkadaşlarından haber almaya geliyordu. Ağustos 1939'da Rachel'ın erkek arkadaşı Amerika'ya göç için vize aldı. Nişan töreninden sonra Rachel yeni nişanlısından ayrıldı. Bir hafta sonra Almanya Polonya’yı işgal etti. Rachel nişanlısına katılamadığı gibi Filistin'e kartpostal da gönderemedi.

1940–42: Almanlar 1941'de Kolbuszowa'da bir getto kurdu. Rachel, Alman getto yetkilisinin sekreteri olarak iş bulacak kadar şanslıydı. Ancak 1942 yazında tüm Kolbuszowa Yahudileri daha büyük bir getto olan Rzeszow gettosuna nakledildi. Rachel, burada Kolbuszowa'da emrinde çalıştığı Alman yetkiliyle karşılaştı. Alman yetkili Rachel'ı yeniden işe almayı önerdi. Ancak Rachel, ailesinin geri kalanını sürgünden kurtaracak kâğıtları sağladığı takdirde işi kabul edeceğini söyledi.

Temmuz 1942'de Rachel, annesi ve dört kız kardeşi, onların eşleri ve çocukları [Rzeszow'dan] öldürüldükleri Belzec imha kampına gönderildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.