Vladan Popovic

Vladan Popovic

Doğum: 1898

Gnjilane, Yugoslavya

Vladan, Yugoslavya’nın Sırp topraklarında yer alan Gnjilane köyünde maddî durumu iyi, Sırp Ortodoks bir ailenin beşinci ve en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi Üniversitede hukuk eğitimi almak için Fransa’nın Montpelier şehrine giden Vladan, Yugoslavya’ya dönünce Belgrad’ta avukatlık yapmaya başladı. Orada evlendi ve bir kızı oldu.

1933–39: Vladan’ın karısı 1933’te ölünce dört yaşındaki kızı büyük teyzesiyle yaşamaya başladı. Bu arada Vladan işini büyüterek Yugoslavya dışındaki davalara da bakmaya başlamıştı. Ardından Slovenyalı bir doktor olan Andjelika ile nişanlandı ve kızı da Belgrad’ta onlarla beraber yaşamaya başladı. Eylül 1939’da Avrupa’da savaş patlak verince Yugoslavya tarafsızlığını ilan etti.

1940–43: Almanlar 6 Nisan 1941’de Çiçek Bayramı’nda Belgrad’ı bombalamaya başladı. Altı gün sonra ise şehre girdiler. Vladan, kızı ve nişanlısıyla beraber güneye, Orta Sırbistan’a kaçtı. Vladan’ın nişanlısı oradaki bir hastanede çalışmaya başladı. Vladan yaralı partizanlar için hastaneden gizlice tıbbî malzeme çıkarıyordu. Vladan, Mart 1943’te direniş hareketindeki ikinci yılında Kucevo köyünde bir Sırp faşist tarafından yakalandı. İki gün boyunca işkence görmesine karşın konuşmayı reddetti.

16 Mart 1943’te sorgulama sırasında hasar gören böbrekleri nedeniyle yaşamını yitirdi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.