Tanikliklar

Cecilie Klein-Pollack

Cecilie altı çocuklu, orta sınıf, dindar bir Yahudi ailesinin en küçük çocuğuydu. 1939’da Macaristan, Çekoslovakya’da Cecilie’nin yaşadığı bölgeyi işgal etti. Aile üyeleri hapse atıldı. Almanlar, Macaristan’ı 1944’te işgal etti. Cecilie ve ailesi, Hustz’daki bir gettoya götürüldü ve oradan Auschwitz’e sevk edildi. Cecilie ve kız kardeşi, zorunlu çalıştırılmak üzere seçilenler arasındaydı. Ancak ailenin geri kalanı, kampta gelir gelmez gaz odalarında öldürüldü. Cecilie, fabrikalarda çalışmaya zorlandığı pek çok farklı kampa gönderildi. Müttefik kuvvetler tarafından 1945’te serbest bırakıldı. Savaştan sonra nişanlısıyla bir araya gelerek evlendi.

Deşifre Edilmiş Metin

Bize iki iyi kız kardeşi derlerdi. Çünkü kız kardeşlerin bile birbirlerinin yiyeceklerini aldığı anlarda biz bunu yapmadık. Birimiz bir ısırık daha fazla alsın ya da daha fazla yiyecek alsın diye mücadele ederdik. Ben ekmeğimi niye yemedim, niye yemedim diye ağlardı. Üç gün boyunca yemek yiyemeyeceğimizden korkardım. Ertesi gün yemek verilmeyeceği ihtimaline karşı bir parça ekmek saklamaya çalışırdım. Sonra bir gün arama yapıldı. Bulmalarına izin vermedik. Eğer ekmeği bulsalardı elimizden alırlar, beni de döverlerdi. Kız kardeşime yardım etmesi için yalvarırdım. Çünkü ekmeği bulurlarsa beni döveceklerdi. O da ekmeğimi yemek zorunda kaldığı için ağlardı. O kadar az yerdim ki çok yakında ölecektim ya da hastalanacaktım. Evet, herkesin destek olacak birine ihtiyacı vardı. Desteğiniz yoksa ne kadar güçlü olursanız olun hayatta kalamazdınız. Bir seçim yapmazsanız, blok büyüğü ya da oda hizmetçisi gibi bir mevkide değilseniz ya da Kapo değilseniz hayatta kalabilirdiniz.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.