Tanikliklar

Doriane Kurz

Doriane’in Yahudi ailesi, 1940 yılında Amsterdam’a kaçtı. Aynı yıl Almanlar Hollanda’yı işgal etti. Babası, Auschwitz’e sürüldükten sonra öldü. Annelerinin yakalanmasından sonra Doriane ve erkek kardeşi, Yahudi olmayanlarla birlikte saklandı. Üçü, Westerbork üzerinden sürüldükleri Bergen-Belsen’de yeniden bir araya geldi. 1945 yılında kampın tahliyesi sırasında Doriane 9 yaşındayken kurtarıldılar. Annesi, Doriane tifüsten kurtulmasına yardım ettikten kısa süre sonra kanserden öldü. Doriane ve erkek kardeşi, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Sabahları herkes çok erken kalkmak zorundaydı. On iki ya da on dört yaşından büyük herkesin çalışmaya gitmesi gerekiyordu. Ben sekiz yaşında olduğum için şanslıydım. “Appell” dedikleri bir şey vardı. Herkes hızlıca giyinip büyük avluya koşuyor ve barakaların yanında numaralarına göre sıraya giriyordu. Sonra çocuklar da dahil, herkesi sayıyorlardı. Bazı sabahlar sayı tutmuyordu. O zaman siyah çizme ve potur giyen, siperlikli şapka takan Gestapolar,
sayı tutana kadar bizi sırada alıkoyuyordu.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.