Tanikliklar

Elizabeth Kaufmann Koenig

Elizabeth ve ailesi, savaş başladığında Paris’teydi. Almanlar 1940 yılında Fransa’ya ilerlerken annesiyle birlikte güneye kaçtı. Elizabeth, sonunda kasabanın pastörü Andre Trocme ve karısının himayesindeki çocukların bakımına yardımcı olduğu Le Chambon’a ulaştı. Babası, 1941’in sonlarında başkan Franklin D. Roosevelt’ten özel ABD vizesi alan 1.000 aydın arasındaydı. Aile, 1942’de savaş sırasında Atlantik’i geçen son yolcu gemilerinden biriyle Fransa’dan kaçtı.

Deşifre Edilmiş Metin

Pastör Trocme, çok soğuk biriydi. Kişiliği hakkında birkaç açıklama okumuştum ve hepsi de uyuyordu. Açıklamaların hepsi doğruydu. Soğuk derken, ilk başta soğuktu demek istiyorum. O bir liderdi. O bir liderdi. Karısına göre çok farklı biriydi. Karısıyla ilişkileri bambaşkaydı. Çok sıcaktı. Hem sıcak, hem de soğuk bir adamdı. [Muhabir: Peki Bayan Trocme?] Ona Trocme Anne derdim. Trocme Anne her işe koşturan, harika bir yardımseverdi. Başka birine yardım ettiği kadar da patates soyardı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.