Tanikliklar

Tomasz (Toivi) Blatt

Tomasz, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Izbica’da dünyaya geldi. Eylül 1939’da savaşın başlamasının ardından Almanlar, Izbica’da bir getto kurdu. Tomasz’ın garajdaki işi başlangıçta kendisini gettodaki toplamalardan korudu. 1942’de sahte belgeleri kullanarak Macaristan’a kaçmayı denedi. Yakalansa da Izbica’ya dönmeyi başardı. Nisan 1943’te Tomasz ve ailesi Sobibor imha kampına sürüldü. Tomasz Sobibor ayaklanması sırasında kaçtı. Saklandı ve Polonya yeraltı dünyasında kurye olarak çalıştı.

Deşifre Edilmiş Metin

Bir el silah sesi duyduk ve planı boşverip ön kapıya yürümeye başladık. Çünkü muhafız muhtemelen neler olduğunu anlayacaktı ve onlara çok yaklaşabilirdik. Ama ben bir el silah sesi duydum, Sasha [Aleksandr Pechersky] masaya çıkıp konuşmaya başladı. “Beni dinleyin” gibi bir şey söyledi. Bütün konuşmadan sadece bir cümle hatırlıyorum. Çok kısa bir konuşmaydı. “İntikam alma vaktimiz geldi. Neredeyse bütün Almanları öldürdük. Artık ayağa kalkıp dövüşerek çıkışa gidelim.” Bu anlama gelecek bir şeyler. Ama şu cümleyi söylediğini çok net hatırlıyorum: “Bir kısmınız hayatta kalırsa bütün dünyaya Sobibor’un hikâyesini anlatmayı unutmasın.” O cümleyi hiç unutmadım ve şu anda da onu yapıyorum.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.