Abraham Wijnberg

Abraham Wijnberg

Doğum: 14 Mayıs 1916

Leek, Hollanda

Abraham (ya da takma adı olan "Braham"), dört çocuktan en büyüğüydü. Braham 14 yaşındayken Yahudi ailesi, bir koşer otel inşa ettikleri Zwolle kasabasına taşındı. Braham, Hollanda'daki devlet okullarına gitti. Pazartesi'den Perşembe gününe kadar her öğleden sonra İbranice, Yahudi tarihi ve Kutsal Kitap eğitimi aldığı din okuluna giderdi.

1933–39: Groningen'deki bir okulun sağladığı bursu değerlendirememem kötü oldu. Ancak Zwolle'de kalarak aileme otelde yardımcı olmam gerekiyordu. Erkek ve kız kardeşlerimle şarkı söylemeyi ve dans etmeyi severdim. O kadar iyi dans ederdim ki bir "dans öğretmeni" olarak işe alındım. Bu konum, Hollanda hükümetinin tüm kamusal dans rolleri için tasdik edilmiş bir konumdu. Halk dansı ve rumba da dahil olmak üzere tüm dans türlerinde dersler verdim.

1940–45: 9 Mayıs 1940'ta Utrechtli Judic de Vries ile evlendim. Almanya'nın Hollanda'yı işgal etmesinden bir gün sonra Hollanda ordusuyla birlikte savaşa katıldım. Ancak birkaç gün sonra, 14 Mayıs'ta, Hollanda teslim oldu. Eşimin yanına döndüm ve Hıristiyan bir ailenin evinde saklandık. O dönemde Judic dördüncü çocuğumuzu doğurdu. Hepsi savaştan sağ çıktı. 1941 yılında biz saklanırken Zwolle'deki ailem, Almanlar tarafından ele geçirilen oteli terk etmek zorunda bırakıldı.

Braham ve eşi savaştan sonra Hollanda'da kalmaya devam etti ve Otel Wijnberg'in sahipliğini yeniden almayı başardılar. Aile 1956'da Kanada'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.