آبراهام واینبرگ Abraham Wijnberg

آبراهام واینبرگ Abraham Wijnberg

تاریخ تولد: ۱۴ مهٔ ۱۹۱۶

لیک, هلند

آبراهام، ملقب به «براهام»، بزرگترین فرزند در بین چهار فرزند خانواده بود. هنگامی که ۱۴ سال داشت خانواده یهودی او به شهر ازووله Zwolle نقل مکان کردند و در آنجا یک هتل متناسب با اصول مذهبی برای یهودیان ساختند. براهام در مدرسه دولتی هلندی‌ها تحصیل کرد و همچنین در عصرهای دوشنبه تا پنجشنبه به مدرسه مذهبی می رفت و در آنجا عبری، تاریخ یهود و تورات می آموخت.

۱۹۳۳-۳۹: خیلی حیف شد که مجبور شدم فرصت بورسیه شدن در یک کالج در گرونینگن Groningen را از دست بدهم، اما باید برای کمک به خانواده ام در هتل در ازووله می ماندم. من و برادران و خواهرانم از آواز خواندن و رقصیدن با یکدیگر لذت می بردیم. رقص من خیلی خوب بود و توانستم به عنوان «استاد رقص»، شغلی که دولت هلند آن را برای برنامه‌های رقص عمومی، تحریم کرده بود، استخدام شوم. من انواع مختلف رقص، از رقص سنتی و محلی گرفته تا رومبا، را آموزش می دادم.

۱۹۴۰-۴۵: در ۹ مه سال ۱۹۴۰ با یودیک دو وریس Judic de Vries که اهل اوترِخت Utrecht بود ازدواج کردم. روز بعد، آلمانی ها به هلند حمله کردند و من برای خدمت در ارتش فراخوانده شدم. اما تنها چند روز بعد، روز چهاردهم مه، هلند تسلیم شد. من به خانه و پیش همسرم برگشتم و در خانه‌ی خانواده‌ای مسیحی پنهان شدیم. در طی این زمان، یودیک چهار فرزندمان را به دنیا آورد. تمام آنها از جنگ جان سالم به در بردند. زمانی که ما مخفی شده بودیم، خانواده ام پس از اینکه آلمانی ها هتل را در سال ۱۹۴۱ مصادره کردند مجبور به ترک ازووله شدند.

براهام و همسرش بعد از جنگ در هلند باقی ماندند و توانستند دوباره مالکیت هتل واینبرگ را به دست آورند. خانواده آنها در سال ۱۹۵۶ به کانادا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.