Alice Krakauerova Seelenfriedova

Alice Krakauerova Seelenfriedova

Doğum: 13 Haziran 1903

Hodonin, Çekoslovakya

Alice, küçük bir Moravya kasabası olan Hodonin’de yaşayan Yahudi bir ailenin altı çocuğunun üçüncüsüydü. Babasının bir manifatura ve giyim mağazası vardı. Aile, evde Çekçe ve Almanca konuşurdu. Alice, Almanca eğitim veren bir ortaokula devam etti. Mezun olduktan sonra kimya mühendisi olan ergenlik aşkı Otto Seelenfried ile evlendi.

1933–39: Alice ve Otto, Jihlava kasabasına taşındı. 1934’te Otto’nun apandisti patladı ve öldü. Alice, ebeveynleriyle yaşamak üzere Hodonin’e döndü. 1935’te taşındığı Brno şehrinde çok katlı bir mağazada yönetici olarak iş buldu ve tanıştığı bir adama âşık oldu. Mart 1939’da Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti ve hızla Yahudilere çeşitli kısıtlamalar getirdi.

1940–42: Mayıs 1942’de ebeveynleri sürgün edildikten bir ay sonra Alice’ye sürgün için hazırlanması emredildi. Her sürgünün en fazla 20 kg eşya getirmesine izin veriliyordu. Trenle Batı Çekoslovakya’daki Theresienstadt gettosuna sürgüne gönderildi. Buradaki birkaç günün ardından 25 Mayıs 1942 tarihli bir sevkiyatla Polonya’ya Lublin’e gönderildi.

Alice’in Polonya’da bir Nazi çalışma kampında ya da imha kampında öldüğüne inanılıyor. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.