Alida Nathans Wijnberg

Alida Nathans Wijnberg

Doğum: 10 Nisan 1887

Vries, Hollanda

Alida, sekiz çocuktan en büyüğüydü. Dindar Yahudi olan ailesinin küçük Vries kasabasında bir tekstil işletmesi vardı. Alida, genç bir çocukken ailesinin yerel çiftçilere kumaş satmasına yardımcı olur, malları bisikletinin gidonuna bağlı bir çantada taşırdı. Samuel Wijnberg ile evlendi. Çiftin üç erkek ve bir kız çocuğu oldu.

1933–39: Wijnberg ailesi, Zwolle kasabasındaki bir koşer otelin sahibiydi. Aile de burada yaşıyordu. Burası bölgedeki tek koşer otel olduğu için çok sayıda Yahudi iş adamı ve sığır tüccarı burada kalırdı. Alida, ailesine yardımcı olmanın ve otelde çalışmanın yanı sıra yerel Hadassah Siyonist grubunun başkanlığını yapıyordu. Sebt'te eşiyle ve kızı Selma ile saatlerce yürüyüşe çıkarlardı.

1940–42: Alida'nın eşi, 1941 yılında hayatını kaybetti. Alida, Almanlar 1942'de otele el koyana dek çocuklarıyla birlikte otelin sorumluluğunu devraldı. Wijnberg ailesi tuvaleti, duşu ya da sıcak suyu olmayan bir kulübeye gönderildi. Alida örgü yapmakla uğraşıyordu. Oğlu Maurits ve eşi, 1942'nin başında saklandılar. Ancak aile üyelerinin sürülebileceğini duyduklarında geri geldiler. O zaman da Selma, saklanmaya karar verdi. Alida da saklanmak için hazırlandı. Ancak Gestapo tarafından yakalanınca 1942 Ekim'inde sürüldü.

12 Ekim 1942'de Alida, Auschwitz'e ulaştı ve orada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.