آلیدا نِیتِنز واینبرگ Alida Nathans Wijnberg

آلیدا نِیتِنز واینبرگ Alida Nathans Wijnberg

تاریخ تولد: ۱۰ آوریل ۱۸۸۷

Unknown

آلیدا بزرگترین فرزند از هشت فرزند خانواده بود. والدینش از یهودیان مذهبی بودند و در شهر کوچک فریس به کسب و کار پارچه و منسوجات مشغول بودند. آلیدا در نوجوانی‌اش در فروش پارچه به کشاورزان محلی، به خانواده کمک می کرد. او جنس‌هایش را در چمدانی که به فرمان دوچرخه اش وصل بود حمل می کرد. وی با ساموئل وینبرگ ازدواج کرد و صاحب سه پسر و یک دختر شد.

۱۹۳۳-۳۹: خانواده‌ی واینبرگ در شهر ازووله Zwolle صاحب یک هتل کاشر(مبتنی بر اصول مذهبی) برای یهودیان بودند و در همان هتل هم زندگی می کردند. این هتل، تنها هتل کاشر در منطقه بود بنابراین بسیاری از تاجران یهودی و معامله کنندگان اسب و دام در آنجا اقامت داشتند. آلیدا علاوه بر بزرگ کردن خانواده‌اش و کار در هتل، ریيس گروه صهیونیست‌های هداسا نیز بود. او روزهای شنبه، به همراه همسر و دخترش سلما ساعت ها پیاده روی می کرد.

۱۹۴۰-۴۲: شوهر آلیدا در سال ۱۹۴۱ درگذشت. او و فرزندانش به اداره هتل ادامه دادند تا اینکه آلمان در سال ۱۹۴۲ دارایی آنها را ضبط کرد. خانواده واینبرگ به یک کلبه کوچک که فاقد دستشویی و دوش حمام و آب داغ بود رفتند. آلیدا خودش را با بافندگی مشغول می کرد. پسر آلیدا، موریتس Maurits و همسرش در اوایل سال ۱۹۴۲ به محلی رفته و پنهان شدند اما هنگامی که فهمیدند ممکن است اعضای خانواده تبعید شوند از محل اختفایشان خارج شدند. سپس سلما تصمیم گرفت که مخفی شود. آلیدا هم تصمیم داشت که به محلی برود و پنهان شود اما در اکتبر ۱۹۴۲ توسط گشتاپو دستگیر شد.

در روز ۱۲ اکتبر ۱۹۴۲ آلیدا به آشویتس برده شد و در همان جا کشته شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.