Alta Koppff Himmelfarb

Alta Koppff Himmelfarb

Doğum: 1907

Koprzewnica, Polonya

Bir hahamın kızı olan Alta, Polonya'nın Koprzewnica kasabasında yaşayan ve Yidce konuşan Yahudi bir ailenin altı çocuğundan biriydi. Alta, kasabanın en güzel kızlarından biriydi. 19 yaşında çocukluk arkadaşı Shaul Himmelfarb ile evlendi. Shaul bir bakkal açtı. Pazarın olduğu günlerde Shaul mal almaya gittiğinde dükkâna Alta bakıyordu. Çiftin üç çocuğu oldu.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Kısa süre sonra Alman birlikleri Koprzewnica'ya girdi. Almanlar, kasaba yakınlarındaki Alman ve Polonyalı güçler arasında gerçekleşen savaşın sesleri duyulurken evleri boşalttı ve paniğe kapılmış kasaba halkına kasaba meydanında toplanmalarını söyledi. Yaklaşık beş saat sonra kasaba halkı serbest bırakıldı. Birlikler, kasaba okuluna taşındı ve atlarını ise sinagogda tuttu.

1940–42: Almanlar, sonraki iki sene boyunca düzenli olarak Shaul'un dükkânını çeşitli mallar için soydular. Shaul, dindarlığının bir sembolü olarak uzattığı sakalını kesmeye zorlandı. Dışarı çıkmaktan korktuğu için çoğunlukla evde ya da dükkânda kalıyordu. Alta, kendini bir çiftçi olarak gizleyerek yiyecek ve malzeme almak için kasabadan çıkabiliyordu. 1942 yılının Şubat ayında Almanlar, Koprzewnica'da bir getto oluşturdular. Haziran ayında Alta'nın en büyük oğlu, bir mühimmat fabrikasında çalıştırılmak üzere sürüldü.

31 Ekim 1942'de Alman SS birlikleri ve Ukraynalı yardımcıları Koprzewnica'da 1000'den fazla Yahudi topladılar. Toplananların tümü Treblinka imha kampına sürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.