Baruch Aaron Szabasson

Baruch Aaron Szabasson

Doğum: 1927

Kozienice, Polonya

Baruch, ailesi ve arkadaşları arasında Buzek olarak da bilinirdi. Orta Polonya'nın doğusundaki Kozienice kasabasında yaşıyordu. Çevresindeki göller ve kayın ormanı nedeniyle Kozienice popüler bir tatil mekânıydı. Babası, kerestecilik işiyle uğraşıyordu.

1933–39: Baruch, hem devlet okulunda okuyor hem de öğleden sonraları Yahudi bir din okuluna gidiyordu. Cuma geceleri sebt günü nedeniyle Baruch, diğer akrabalarının da birbirlerini görmek için toplandıkları büyükanne ve büyükbabasının evine giderdi. Büyükbabasına doğru koşar ve şeker bulma ümidiyle onun ceplerini yoklardı. Her zaman da bulurdu. Eylül 1939'da Almanlar Polonya'yı işgal edip aynı ay içerisinde Kozienice kasabasını da ele geçirince o kış bir getto kurdular.

1940–42: 1940 senesinde Baruch için bar mitsva, Yahudilerde ergenliğe geçiş töreni, düzenlenemedi çünkü Naziler gettolarda büyük çaplı toplantıları yasaklamışlardı. Szabasson ailesi, bulabilecekleri her şekilde, çoğunlukla da karaborsadan, yiyecek alıyordu. 1942 yılında 15 yaşındaki Baruch, esir işçi olarak sürgün edildi. Çalışma kamplarında tifüse yakalandı.

Aynı sene içinde Czesnow çalışma kampında tifüs nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Savaş bittikten sonra babası, oğlunu Kozienice'de tekrar defnetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.