Blimcia Lische

Blimcia Lische

Doğum: 1938

Kolbuszowa, Polonya

Blimcia'nın ailesi dindar Yahudilerdi. Babası Shaya David ve annesi Malcia Saleschtz, Blimcia'nın annesinin büyüdüğü Kolbuszowa'da oturuyordu. Kolbuszowa’da Malcia’nın babası yeni evli çifte ev satın alarak damadı için toptan un işletmesi kurdu.

1933–39: Blimcia, 1938’de dünyaya geldi ve bir çok teyze, amca ve kuzen arasında büyüdü. Blimcia'nın ilk doğum günü yaklaşırken Almanlar, Polonya'yı işgal etti ve kısa sürede Kolbuszowa'ya ulaştı. Atlı Polonya askerleri, Alman ordusuna karşı savaşmaya çalışmış olsalar da tanklar karşısında çaresiz kaldılar. Kısa süren bir savaştan sonra sokaklar at ölüleriyle doldu. Blimcia’nın kasabası, Alman egemenliğine girdi.

1940–42: Çocuklar, Kolbuszowa'da görevli olan acımasız Alman komutan Hafenbier'den korkuyordu. Hafenbier, kasabada terör estirip kasabadaki Yahudilerinin çoğunu öldürdü. Blimcia, sıklıkla 3 yaşındaki kuzeni Henoch'un Hafenbier'ı canlandırdığı bir oyun oynardı. Henoch ona ve arkadaşlarına "Sen Yahudi misin?" diye sorardı. "Evet," diye yanıtlardı. Henoch "Yahudiysen, sen öldün." diye taklit yapardı. Tahtadan tüfeğiyle Blimcia ve diğerlerini "vururdu". Onlar da yere düşer ve öldürülmüş numarası yapardı.

Blimcia ve ailesi, 25 Haziran 1942'de Rzeszow gettosuna, ardından 7 Temmuz’da gaz odasında öldürülecekleri Belzec imha kampına sürüldü. Blimcia üç buçuk yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.