Boleslaw Brodecki

Boleslaw Brodecki

Doğum: 3 Mart 1921

Varşova, Polonya

Dindar Yahudi bir ailede dünyaya gelen Boleslaw ve ablası, Varşova'da Yahudilerin yaşadığı bölgedeki bir apartman dairesinde büyüdü. Babası muhasebeciydi. Boleslaw, 8 yaşındayken annesi ölünce teyzelerinden biri yanlarına taşınarak onunla ve ablasıyla ilgilenmeye başladı. Boleslaw elektroniği seviyordu. 10 yaşındayken taşınabilir bir radyo yapmıştı.

1933–39: 8 Eylül 1939'da Almanlar Varşova'ya saldırdı. Şehir acımasızca bombalanıyordu. Babam hasta olan akrabalarımızı bırakamıyordu ama ablam ve ben kaçmaya karar vermiştik. Çıldırmış durumda olan kalabalık istasyonda babamla bizim aramıza girmişti. Sovyet sınırına giden trene binmeden önce vedalaşamamıştık. Polonya tarafındaki küçük bir köye vardığımızda ormanın içinden yürüyerek bizi Sovyet tarafına geçirmesi için bir adama para verdik.

1940–44: 1942 kışında bir çalışma kampındaydım. Tifüs nedeniyle o kadar kötü hasta olmuştum ki yemek yiyemiyordum. Ekmek tayınımı başka bir mahkuma veriyordum, o da yoklama sırasında düşmemem için bana destek oluyordu. Bir gün daha fazla dayanamadım. Ranzanın üst katına bağladığım kemerin öteki ucunu da boynuma geçirerek ranzadan atladım. Barakanın zemininde yattığımı hatırlıyorum. Öteki mahkum "Acele et, bugünkü ekmek tayınını kaçıracaksın" diyerek beni canlandırmaya çalışıyordu.

Boleslaw, Çekoslovakya'daki Theresienstadt kampındayken Sovyetler tarafından kurtarıldı. Birkaç yıl mülteci kampında kaldıktan sonra 1949'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.